Szolgálati: Gratulálunk Kaló Dénesnek, Traply Péternek és a többi magyarnak és az EPT nagydöntő többi magyar résztvevőjének a minden eddiginél jobb szereplésért! Amint kijön hozzá a videóanyag, szokás szerint már pakolom is YouTube-ra, így minden valószínűség szerint, itt láthatjátok először a remek teljesítmény részleteit.
Lássuk most pedig a bubikkal való játék néhány megfontolandó szempontját. Először is ugye, nem mindegy, hogy készpénzes játékban vagy versenyen(illetve annak mely szakaszában) kapjuk a "feszes játékosok troublehand-jeként" is ismert lapkombinációt. Pénzes asztalon, értelemszerűen kevesebb bosszúságot fog okozni a két ifjú, hiszen ott nem kényszerülünk gyors gyarapodásra/életben maradásra, így könnyedén letehetjük flop előtt, vagy után is.
Versenyeken viszont bizony-bizony a legtöbb kieső kezében AK-t vagy JJ-t fogunk találni. De míg az AK jól képes javulni, és igazából csak két kéz(AA, KK) ellen esélytelenebb, addig bubi párunk, pocketek természetéből adódóan kicsi javulásieséllyel(elvileg minden 8-9. alkalommal szettesehetünk vele), sok esetben igen törékenynek bizonyulhat.
A probléma a bubikkal még, hogy elsőre túl néznek ki. Különösen egy hosszabb lap nélküli széria után. Versenyhelyzetben tehát stackünk mérete, a vakok és az előttünk végbement akciók(nyitott e valaki?) sokkal jobban meghatározzák majd játékunkat, mint lapjaink. Az ilyen szituációk nem lapelemzést, sokkal inkább helyzetelemzést igényelnek, úgyhogy ebbe most nem is mennék bele.
Készpénzes játékokban azonban talán érdekesebb a helyzet. Közhely, hogy bubi párjainkkal három fajta játék(emelés, tartás, dobás) is elképzelhető, de mindegyik rossz. Talán már csak a fenti mondat miatt is érdemes kicsit okoskodni tehát a dolgon.
Katt a továbbra a folytatáshoz!
Persze ha J-ket találunk magunknál, CG-ben is az előttünk végbement akciók és a pozíciónk lesznek az elsődleges támpontjaink. Ha hátul ülünk és nem volt nyitás, szerinem szinte minden esetben érdemes egy szokásosat emelnünk. Ha előtte sok lappal nyitottunk, lazán játszottunk, és kellően variáltuk játékunkat - ahogy én CG-ben általában szoktam - akkor nyugodtan hívjunk akár 5-6 nagyvakot is. Ne bánjuk ha esetleg senki nem játszik velünk, amire a fenti image mellett azért kevés az esély. Mégis talán kevesebb, és jobban kiszámítható lap lesz érdekelt a kasszában így, amik ellen már könnyű a dobás. Ráadásul szinte biztos, hogy a tapasztalatlanabb játékosok egyből közepes párra tesznek minket, mondván késő pozícióból - korai limp helyett - azokat szokás nagyobb emeléssel védeni. Így bubi vagy alacsony lapok esetén, még egy komolyabb kezet is dobathatunk, ha elég meggyőzően imitálunk egy szettesedést.
Én a preflop adást nem nagyon favorizálnám, bár nálam okosabbak sok-sok érvet fel tudnának hozni mellette. Szerintem ha túl sok ember szállt be, vagy valaki túl sok erőt mutatott, az emelés, illetve a dobás inkább célravezető. Ha egy emelésre adás is volt előttünk nyugodtan toljuk meg a cerúzát még most, derüljön ki mi folyik a partiban. Ha csúnya visszaemelést kapunk még mindig olcsóbban úsztuk meg, mintha flop után bohóckodtunk volna. Néhány esetben pedig erre válaszolhatunk adással, ha az a gyanúnk, hogy ellenfelünk "satura" gyanakodva jelezte komoly szándékait egy nem annyira erős(AJ, AQ) lappal. Viszont mindenképpen ne akarjunk flopot nézni, az általában amúgy sem segít rajtunk!
Én szinte minden helyzetből megpróbálkoznék a visszahívással, hogy megtudjam hol állok. Egy ezt követő adás esetén, szinte biztos lehetek benne, hogy a legjobb lappal ülök. Aztán ha overcardok jelentkeznek a flopban, még mindig sokkal jobb esélyeket adtam magamnak, mintha csak adtam volna, hiszen így pozícióból irányíthatom az eseményeket, és megpróbálhatom újra kideríteni, ellenfelem lapjait. Ha hozzánk csekkolnak ekkora preflop erődemonstráció után, szinte biztosan nem találta el őket, hiszen nagyon ritka, hogy valaki nagyobb potnál pozíción kívül slowplayeljen, vagy checkraise-re játszon mondjuk egy AQ-t Q magas boardon. Azt is mondanám - és ezzel biztos, hogy sokan vitatkoznának - hogy szinte hiba ilyenkor nem kideríteni hol állunk a kézzel. Visszahívás után ha már elennfelünk adott egy AQ, KQ, Ax, Kx típusú lapra, amivel top pára alakult ki, akkor preflop "hibája"(az adás) kvázi valószínűleg megtérült, de ebben nem lehet biztos, ezért illene neki utánajárni.
Volt itt tehát szó a flopon érkező magasabb lapokról. A bubik legnagyobb prolémája, hogy rettentő sokszor, mintegy 90%-ban lesznek ilyenek az asztalon. És ekkor bizony már sok tényezőt kell ismernünk vagy ügyes trükköket bevetnünk, hogy megkaparintsuk a kasszát.
Ha preflop visszahívunk, akkor ezzel plusz egy kapaszkodót adunk magunkat egy erősebb lap reprezentálására flopon, így még egy flop előtt makacskodó KQ-val könnyedén dobathatunk egy AQx boardon. Elég, ha meggyőzőek vagyunk és hívunk. Mint feljebb írtam minden egyes csekkre, és néha - de csak ha readünk engedi - hívásra is.
A bubikkal persze így olykor sok pénzt fogunk veszteni. Sajnos ez szinte elkerülhetetlen, ha csak nem a dobást választjuk. Viszont kellő erődemonstráció híján vétek lenne megszabadulnunk egy magas pártól. A lényeg szerintem itt az agresszivitás, ha erős, de törékeny lappal rendelkezünk irányítsuk a partit, és derítsük ki mielőbb, jó e a kezünk! Egy adás, visszaemelés után pedig elkönyvelhetjük, hogy feltehetőleg verve vagyunk. Innentől váltsunk sebességet, tartsuk kicsiben a potot. Ha nem vagyunk benne biztosak, hogy verve vagyunk, de ellenfelünk egy(!) overcard után emelt flopon, megpróbálhatunk visszaemelni, de inkább adjunk. Egy félblöfföt vagy egy agresszív játékost sokszor az adás tántorít el leginkább. Nézzük meg mit tesz a következő utcán. Ha csekkol, és a turn nem segíthetett várakozó kezeknek, vegyük át az irányítást!
Ha mindezt pozíción kívül kell megjátszanunk, akkor válasszuk a pot kicsiben tartását. Mindenképpen hívjunk! Próbálkozhatunk donkbetekkel, defenzív hívásokkal, a cél, hogy vagy dobassunk, vagy olcsón jussunk el a terítésig.
Legegyszerűbb dolgunk abban a 10%-ban van, amikor nem érkezik magasabb lap a bubiknál. Itt csak a sor- és színesélyektől és a szettektől kell tartaunk. Nyissunk agresszívan, ha veszélyes az asztal. Pozíción kívül néha check-raise-re is vetemedhetünk agresszívabb játékosok ellen.
A lényeg azonban a következő: csak azért, mert erőszakoskodunk lapunkkal, ne nagyon lovaljuk bele magunkat! Legitimnek látszó kezekkel szemben, read nélkül dobjuk nyugodtan a francba őket! Ezzel két szemét fickóval általában úgyis veszteni fogunk!
Utolsó kommentek