Előfordulhat azonban, hogy ami pillanatnyilag nem tűnik olyan jó banki esélynek, az később azzá válik, azáltal, hogy megcsináljuk verhetetlen kezünket és így képesek leszünk még későbbi téteket kicsikarni ellenfeleinkből. A banki esélybe tehát ilyenkor beleszámolhajtuk az un. implied pot oddsunkat, „feltételes banki esélyünket”.
Katt a továbbra a folytatáshoz!
Példa:Van azonban még egy érdekes probléma, ami igen csak életszerű egy pókerasztalnál. Nevezetesen, amikor nem vagyunk benne biztosak, hogy ha megcsinálnánk a kezünket, akkor miénk lenne a nyerő kéz. Különösen gyakori ez pl. flös esetében, amikor nem vagyunk benne biztosak, hogy miénk a legnagyobb flös.
tho Flop, turn
K 7 A 9 T 2
10 forint van a bankban. Ellenfelünk mondjuk 5 forintot emel. Eddigi ismereteink alapján feltételezzük, hogy van valamilye, legvalószínűbb esetben egy ász párja. Ez azért fontos, hogy outjaink közé ne számoljuk oda a királyt és a hetest, hiszen valószínű ezekkel is mi veszítenénk. Itt egyedül akkor van esélyünk, ha megcsináljuk a flössünket. Mennyi ennek az esélye. 4 kört látunk, 9 még lehet a pakliban. Az előző posztban leírt módszer alapján kiszámoljuk, hogy esélyünk (9*2+1=19%), vagyis kb. 4 az 1-hez. Pot oddsunk (15 forintos bankhoz, 5-öt kell tennünk) viszont ennél rosszabb, 15:5-höz, egyszerűbben 3 az 1-hez. Vagyis első ránézésre nem éri meg tartani a tétet, különösen, hogy ha nem jön be a lapunk későbbi licitálásra is számíthatunk.
De mi van, ha bejön? Akkor bizony feltehetőleg egy nem túl látványos tétet, mondjuk még 5 forintot hívna/megadna ellenfelünk, bízva benne, hogy nincs flössünk. Ha mindig megadna egy 5 forintos emelést, akkor banki esélyünk már 20 az 5-höz, vagyis egyszerűbben 4 az 1-hez, ami megegyezik a kezünk megcsinálásához szükséges eséllyel.
Vagyis indokolt lehet a tét tartása. Most jön a "de". Egy tapasztaltabb és minket jól ismerő játékos simán flössre tehet minket és egyszerűen nem adja meg az 5-ös emelésünket sem, ezért hosszútávon nem biztos, hogy kifizetődő a megadás ilyen helyzetekben. A lényeg, hogy ezúttal ki tudtuk számolni a feltételes esélyünket, vagyi azt az értéket, amit később nyer kezünkkel még kihozhatunk a partiból.
Példa: Flössre várunk, és kint van már 2 színünk. A bank 20 forint, és 5-öt kellene még hozzá megadnunk. Nézzük meg, ilyen helyzetben megéri e esélyeink alapján megadni a tétet, ha abban sem vagyunk biztosak, hogy flös esetén mi lennénk e a nyerők! Ha megcsináljuk a nyerő(!) flössünket, úgy gondoljuk, hogy ellenfelünk – szintén talán a flössére – még megad 50 forintot(feltételes bank tehát 50 forint). Ha ellenfelünknél kisebb flöst csinálunk, szintén 50 forintot veszítünk. Na most, esélyünk arra, hogy egyátalán bejön a flös, a szokásos 19%, ha ő nem flössre vár. (Ugye ebben az esetben 9 outal számolhatunk, ha nála is van két szín, akkor csak 7-el, mert már csak annyi lehet a pakliban.) Ha ellenfelünk is flössre vár, akkor ez az arány – a szokásos számítás szerint – 15%. A lapunk nagyságából kiindulva még számításba vesszük ebben az esetben, hogy kb. 20% az esélye annak, hogy jön a szín, de nem mi nyerünk. Ebből pontosan kiszámolhatjuk esélyeinket, a parti un. Elvárt Értékét(Estimated Value).Szokták kérdezni, hogy én ezt mindig így kiszámolom? A válasz: nem. De az esélyeket kigondolni, megbecsülni, hogy mennyit hozhatunk ki még a másikból, és körülbelül pozitívak leszünk e hosszútávon, ha esetleg ő is ugyanarra vár, nem több 1-2 másodpercnél. Ha pl. versenybenmaradásunk múlik rajta, használjuk csak ki az időt, és a többi fontos körülmény mellett ezt is vegyük figyelembe!
Elvárt értékünk tehát 5 Ft megadására = 19% * [80% * 50Ft ] - 15% * [20% * 50 Ft.] = 6,4 Ft.
Magyarázat: Ha csak nekünk van flösesélyünk, akkor 19%-unk van rá, ezt megszorozzuk a feltételes bankkal, és azzal a 80%-al, amivel szerintünk jobb esélyünk van a nyerő flösre. Ebbből az értékből(7,6) kivonjuk azt a lehetőséget, amikor 15%-unk van csak – mert ellenfelünk is erre vár, így elvisz 2 outot – és ezt szorzzuk az esetek 20%-ában elvesztett 50 forinttal(1,5). Ebből megkapjuk(7,6-1,5), hogy hosszútávon, ha ellenfelünk és mi is mindig megadjuk az 50 forintot, akkor az elvárt értékünk a betett 5 forintért 6,4 forint. Vagyis mérlegünk pozitív, matematikailag megadhatjuk.
Közhely, hogy a póker - ellentétben pl. a sakkal - kevés információs játék, ezért érdemes minél több ismeretet begyűjtenünk, ami segítheti döntésünket. Főleg, ha nem kerül semmibe, csak némi fejszámolásba.
Link: Pot Odds kalkulátor, aki esetleg ezzel szórakozna.
Utolsó kommentek